Follow us on Pinterest
Welcome! Log In | Register |
Log In with

The Best Grocery Store Buys for Breakfast

Start your morning right! These breakfast picks are low in calories (250 or fewer) and high in fiber and protein to keep you satisfied until lunch.

  • Comment Comments (0)
  • Print Print
Fage Total 0% Yogurt
Prev 9 of 9 Next
Prev 1 of 9 Next

Best Cereal

Nature's Path Optimum Blueberry Cinnamon
A combination of cinnamon and dried blueberries gives these whole-grain flakes a touch of sweetness.

Nutrition facts per cup: 200 calories, 9g protein, 38g carbohydrate, 3g fat (0g saturated), 7g fiber

What do you think of this story? Leave a Comment.

Prev 2 of 9 Next

Best Breakfast Bar

Kashi TLC Pumpkin Spice Flax
The perfect I-don't-have-time for-breakfast excuse buster: Throw one of these crunchy bars full of heart-healthy flaxseed in your tote and munch it on your commute.

Per package (2 bars): 180 calories, 6g protein, 26g carbohydrate, 6g fat (0.5g saturated), 4g fiber

What do you think of this story? Leave a Comment.

Prev 3 of 9 Next

Best Oatmeal

Holly's Wickedly Plain
Top it with a little bit of maple syrup or honey and you're good to go until noon, thanks to the 8 grams of fiber and 12 grams of protein in each serving. Make it with skim milk for a creamier texture.

Per 1/2 cup: 220 calories, 12g protein, 39g carbohydrate, 3.5g fat (0g saturated), 8g fiber

What do you think of this story? Leave a Comment.

Prev 4 of 9 Next

Best Frozen Waffle

Van's All Natural Multigrain
For the second year in a row, testers loved these slightly sweet, crunchy waffles. "They taste almost homemade," one reviewer said.

Per 2 waffles: 180 calories, 4g protein, 25g carbohydrate, 7g fat (0.5g saturated), 3g fiber

What do you think of this story? Leave a Comment.

Prev 5 of 9 Next

Best Bagel

Thomas' Hearty Grains 100% Whole Wheat
Unlike most bagels, these are just the right portion size. Plus, they're surprisingly high in protein and fiber, which will keep you full.

Per bagel: 240 calories, 10g protein, 49g carbohydrate, 2g fat (0.5g saturated), 7g fiber

What do you think of this story? Leave a Comment.

Prev 6 of 9 Next

Best English Muffin

Food for Life 7-Sprouted Grains
Testers raved about the nutty flavor and chewy texture. Our nutritionists loved the 6 grams of fiber in each hearty muffin.

Per muffin: 160 calories, 8g protein, 32g carbohydrate, 2g fat (0g saturated), 6g fiber

What do you think of this story? Leave a Comment.

Prev 7 of 9 Next

Best Muffin

Fiber One Apple Cinnamon Bun
Store-bought muffins that are healthy? We found 'em. This brand is moist and not too sweet and has chunks of real apple.

Per muffin: 170 calories, 3g protein, 34g carbohydrate, 4.5g fat (1.5g saturated), 7g fiber

What do you think of this story? Leave a Comment.

Prev 8 of 9 Next

Best Yogurt

Fage Total 0%
Supremely creamy despite containing no fat. Top with a drizzle of honey or your favorite jam for a protein-packed, low-calorie breakfast.

Per 6-ounce container: 90 calories, 15g protein, 7g carbohydrate, 0g fat (0g saturated), 0g fiber

Originally published in FITNESS magazine, July/August 2009.

What do you think of this story? Leave a Comment.

What do you think? Review this slideshow!

7911761586
linxiuli7678 wrote:

welcome to our website: ========== http://www.shopstrade.us ======= 50%off ca,ed hardy t-shirt$15 jeans,coach handbag$33,air max90,dunk,polo t-shirt$13,,lacoste t-shirt $13 air jordan for sale,l nba jersy for sale sale,$35,nfl nba jersy for sale and so on.. if you like to order anything you like. More details, please just browse our website Quality is our Dignity; Service is our Lift. enjoy yourself. thank you!!

8/13/2010 07:40:58 AM Report Abuse
lauragonzo wrote:

Plain Fage works really well as a sour cream substitute. And it's fat free!

5/18/2010 03:04:48 PM Report Abuse
gcmisfit99 wrote:

You do have to aquire a taste for it :) I use 1/4 cup blended in with my protein shake for a creamy consistency. If I eat it for a snack, I'll put teaspoon of honey and teaspoon of wheat germ and mix it right in. Another healthy option, you could also mix in 1 tblsp of low-sugar strawberry preserves ( or what ever flavor you like)

4/21/2010 03:43:56 PM Report Abuse
mseverson2407 wrote:

at $2.29 for 1 carton, it better taste real good!

3/28/2010 10:48:04 PM Report Abuse
laurlaur2347 wrote:

hmm... i tried this and didnt really like it. i wasnt really sure what to expect though and didnt know it would be sour. maybe it would be better with honey or something?

1/30/2010 04:36:29 PM Report Abuse
khyett491 wrote:

Love this brand! The inner liner of paper helps keep this neat and tidy when I take it to work. Great taste!

1/15/2010 11:50:59 AM Report Abuse
rah47 wrote:

A great substitute for sour cream.

1/13/2010 11:57:32 AM Report Abuse
rebeccaraine wrote:

I've lived in the southeast my whole life and already use most of the products on this list. I get them at a Food Lion, a chain not known for organic or natural choices.

1/13/2010 10:53:28 AM Report Abuse
anonymous wrote:

taste better if you mix it with honey, other ways it tastes like sour cream.

1/3/2010 12:17:54 PM Report Abuse
Michele374 wrote:

Another type of greek yogert came in a #5 plastic container. Studies say #5 plastic may interfer with your metabolism and cause obesity.

12/22/2009 11:32:50 AM Report Abuse
pepperstorm wrote:

I also find that some of the "healthier" brands have more calories and carb-sugar totals and as a diabetic I have to read all the labels, sorry.

11/17/2009 07:21:26 PM Report Abuse
pepperstorm wrote:

some of these brands I never heard of and arent sold in the southeast

11/17/2009 07:18:21 PM Report Abuse
txsjhawk wrote:

i admit that these are more expensive than conventional items, you just have to make the choice...we live in a very small community in rural tennessee and i can get most of these items at kroger and walmart

11/13/2009 03:37:09 PM Report Abuse
tr141 wrote:

eating healthy and lowcal in general requires spending more money. unfortunately, my wallet suffers much more when I eat wiser.

11/12/2009 02:20:54 PM Report Abuse
tr141 wrote:

chobani is 100 calories for 8 ounces and cheaper at markets.

11/12/2009 02:19:54 PM Report Abuse
jandmevans wrote:

This list is great if you have a high income and live in a major metropolitan area...but what about a list for low income families in a small town? I can't find any of these products where I live!

11/12/2009 02:13:22 PM Report Abuse

Add your comment


You must be logged in to leave a comment. Register | Log In

Please confirm your comment by answering the question below and clicking "Submit Comment."

FITNESS Magazine, July/August 2009
Todays Daily Prize
More Smart Savings
Fitness Magazine on Facebook

Go Shopping